23.12.2008

احمد زید آبادی: عبدالله نوری 30 میلیون رای دارد

فرارو: دبیر كل سازمان دانش آموختگان ایران می گوید: ما انتظار رد صلاحیت عبدالله نوری را نداریم. اگر ایشان را رد صلاحیت كنند، قطعاً‌‏ غیرقانونی است و تبعاتی هم دارد، به نظر ما نوری دارای سی میلیون رای است.

احمد زیدآبادی كه روز یکشنبه در میز گردی که به ابتکار سایت «اصلاحات» در فرهنگ سرای رسانه بر گزار شد در خصوص انتخابات آینده ریاست جمهوری و در یك مناظره رودر رو با فواد صادقی سخن می گفت، با اشاره به وجود اختلاف سلیقه در جریانات سیاسی موجود در ایران اظهار داشت: اختلاف در همه دنیا امری طبیعی است اما باید پرسید چرا وقتی اختلاف سلیقه پیدا می شود تبدیل به كینه توزی می شود.

وی با اشاره به اینكه تشكل متبوعش مخالف حضور خاتمی در انتخابات است،‌‏ افزود:‌ ما وقتی می گوییم آقای خاتمی وارد انتخابات نشود از موضع تحكم آمیز نیست. ما بر اساس تحلیلی كه داریم توصیه می كنیم كه با توجه به عواقب ورود خاتمی، اگر ایشان نیاید بهتر است.

زیدآبادی در خصوص علت این تحلیل خاطر نشان كرد: با توجه به اینكه پیش بینی می شود در آینده مشكلات بیشتری داشته باشیم و رئیس جمهور آینده باید آن مشكلات را كنترل كند برای موفق شدن در كنترل این فضا، رئیس جمهور باید فردی مقتدرتر از خاتمی باشد. ما هشت سال دوره خاتمی را تجربه كرده ایم. آقای خاتمی با عنوان روحانی ممتاز و روشنفكر شیعه بسیار مورد احترام ما است. اما باید دید آیا ایشان برای مدیریت كشور در دوره آینده مناسب است كه من می گویم ایشان مناسب نیست. زیرا تمام بحران های زمان خاتمی بسیار كم عمق تر از بحران های كنونی بود اما ایشان نتوانست مدیریت كند. خاتمی یك فرد فرهنگی است و سیاست را به صورت ملموس حس نمی كند.

وی در واكنش به این سخن صادقی مبنی بر اینكه سازمان ادوار تحكیم وحدت به منظور تحریم انتخابات عبدالله نوری را كاندیدای خود قرار داده، اظهار كرد:‌‏ اشكال اصلاح طلبان از ابتدا تاكنون این است كه در میدانی بازی كرده اند كه قواعد آن را جناح اقتدارگرا و اصولگرا می نویسند، آنها هیچ گاه ابتكار عمل از خود نشان ندادند.

وی با طرح این سوال كه آیا اصلاحات قدرت اجتماعی دارد یا خیر، یادآور شد: اگر اصلاحات دارای قدرت اجتماعی است، پس باید با قواعد خود بازی كند. انتخابات مفهومی جهانی است و جمهوری اسلامی اگر می خواهد انتخابات برگزار كند باید انتخاباتی صادقانه باشد. هر فردی دارای ویژگی های سوری مانند سن، تحصیلات و سابقه، حق دارد كاندیدا شود و مردم هم حق دارند انتخاب كنند. اگر قرار بر عملكرد سلیقه ای باشد فرجام این بازی آن است كه بسیاری وارد انتخابات نمی شوند.

زیدآبادی اضافه كرد: آقایان پیشاپیش می گویند معلوم است كه نوری رد صلاحیت می شود. نوری محاكمه و زندانی شده اما محرومیت های او تا دو سال پس از پایان زندان است. دوستان معتقدند نوری رد صلاحیت می شود و به همین دلیل منجر به تحریم می گردد. اما اگر اصلاح طلبان به صورت منسجم بر یك كاندیدا ائتلاف كنند، شورای نگهبان نمی تواند او را رد صلاحیت كند.

وی تاكید كرد: ما در چارچوب انتخابات آزاد و عادلانه كه فلسفه انتخابات در آن سازگار باشد، شركت خواهیم كرد. ما هیچ وقت در ایران تحریم به معنای واقعی ای را نداشته ایم اما تحریم انتخابات هم از حقوق شهروندی در تمام نظام های دنیا است.

زیدآبادی افزود: شرایط ایران در چهار سال پیش به گونه ای بود كه چه معین و چه هاشمی پیروز می شدند، چه بسا وضع می توانست بدتر باشد. بخشی از شرایط دست رئیس جمهور است اما بخش دیگر به دلیل سلسله بحران های سه دهه گذشته است.

وی تاكید كرد: ما انتظار نداریم نوری رد صلاحیت شود و اگر ایشان را رد صلاحیت كنند قطعاً غیرقانونی است ، رویكرد ما به انتخابات باید صادقانه باشد و بیش از این نمی شود از مسائلی كه صورت دارد و اما از محتوا خارج است، دلخوش كرد. انتخابات باید عادلانه،‌ منصفانه و آزاد برگزار شود.

دبیر كل سازمان ادوار دفتر تحكیم وحدت در بخش دیگری از سخنانش و در واكنش به این سخن صادقی مبنی بر اینكه همه جای دنیا محدودیت آزادی و محدودیت انتخاب وجود دارد، تصریح كرد: ما هر گاه درباره محدودیت آزادی در جمهوری اسلامی انتقاد كردیم گفتند همه جای دنیا همین طور است اما اینگونه نیست. در هر كشوری ممكن است استثناء وجود داشته باشد.

زیدآبادی در ادامه اظهاراتش با اشاره به اینكه طبق قانون اساسی پرسش از اعتقادات افراد جرم محسوب می شود، تاكید كرد:‌ اینكه من به قانون اساسی معتقد باشم یا نه به كسی ارتباطی ندارد آنچه مهم است التزام عملی به قانون است. شما قانون را زیر پا نمی گذارید اما ممكن است به آن اعتقاد نداشته باشید و می توانید به آن اعتراض كنید. اینكه عبدالله نوری به برخی قوانین اعتقاد ندارد مساله ای نیست. نباید بازار ریاكاری را باب كرد.

وی در خصوص وضع اجتماعی اصلاح طلبان نیز گفت:‌‏اصلاح طلبان یك قدرت اجتماعی هستند، اما هم تشتت دارند هم به اندازه ادعاهایشان رشد پیدا نكرده اند و مدام در زمین دیگری بازی می كنند.

زیدآبادی در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال حضور عبدالله نوری در انتخابات ریاست جمهوری توضیح داد:‌ ایشان گفته اند كه من آمادگی حضور در انتخابات را دارم. اما ملاحظاتی هم دارم و این ملاحظات عبارت است از شكل گیری اجماعی بین اصلاح طلبان و همچنین اگر كاندیدای اصلاح طلبان رد صلاحیت شد، وارد انتخابات نشوند و آیا مصحلت نیست كه همه اصلاح طلبان نوری را حمایت كنند. ایشان اعلام آمادگی كرده اما دوستان اصلاح طلب پاسخ نداده اند.

زیدآبادی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینكه آیا جریان ملی – مذهبی كاندیدای ویژه خود را دارند، خاطر نشان كرد: جریان ملی – مذهبی یك جریان هویتی است نه حزب سیاسی و من دبیر كل ادوار تحكیم وحدت هستم. به لحاظ سیاسی به این تشكل وابسته ام اما به لحاظ هویتی ملی – مذهبی محسوب می شوم. در جریان ملی – مذهبی دوستانی تصمیم گرفته اند كه كاندیدای مستقلی ارائه كنند و در نظرشان مهندس سحابی مناسب بود. اما ایشان از نظر سنی محدودیت قانونی دارد و تاكنون فرد دیگری در نظر گرفته نشده است.

وی در پاسخ به برخی اظهارات صادقی گفت: اپوزیسیون در دنیا كلمه مخوف و ترسناكی نیست وقتی در نظامی چند حزب وجود داشته باشند. یك حزب حاكم می شود و حزب دیگر اپوزیسیون. ما به براندازی اعتقادی نداریم و اپوزیسیون داخل كشور می تواند قانونی باشد.
زیدآبادی اضافه كرد: هیچ كس موافق شیوه خشونت آمیز نیست. اما شیوه مسالمت آمیز به معنای استفاده از قانون برای تغییر قانون منعی ندارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینكه اگر خاتمی و عبدالله نوری وارد عرصه انتخابات نشوند برنامه شما چه خواهد بود، توضیح داد: ما بر روی یك فرد تعصب نداریم بلكه بر ویژگی های آن فرد تاكید داریم. اگر خاتمی بیاید اصلاح طلبان دنبال ایشان می روند و بعید است نوری وارد انتخابات شود اما اگر خاتمی و نوری هیچ كدام وارد انتخابات نشوند باید دنبال فردی رفت كه قدرت مدیریت داشته باشد و به لحاظ شخصی از ورود به بحران ها بیم نداشته باشد، نسبت به مسائل كشور هم آگاه باشد و همچنین قدرت ایستادگی بر حق قانونی خود و مردم را داشته باشد. به نظر من اگر نوری وارد انتخابات شود نه فقط رای اصلاح طلبان بلكه رای چندین میلیون رای دهنده كه با انتخابات قهر هستند را از آن خود می كند. نوری 30 میلیون رای دارد. دقت كنید نوری در كارنامه خود زندان را دارد. البته ما معتقد نیستیم كه اگر ایشان كاندیدا شوند مشكلات یك شبه حل می شوند ولی باید به سمت حل مشكلات حركت كرد.

وی از نقاط مثبت نوری این را بیان كرد: نوری كارنامه خود را به دو قسمت تقسیم می كند، یك بخش موقعی كه حقوق حكومت را می دیده و حقوق مردم را نادیده می كرده و در بخش بعدی برعكس عمل می كرده است. اعتقادات نوری ممكن است تغییر كند اما شخصیت او تغییر نمی كند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates