12.27.2008

محمد صدیق کبودوند دست به اعتصاب غذای نامحدود خواهد زد

دویچه وله: محمدصدیق کبودوند که دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند، اعلام کرده است به دلیل بی‌توجهی مسئولان به خواست‌هایش، اعتصاب غذای نامحدود خواهد کرد. نسرین ستوده وکیل کبودوند، وضعیت موکل خود را بحرانی توصیف می‌کند.

آقای کبودوند خبر اعتصاب غذای خود در هفته‌ی آینده را، در تماسی تلفنی با همسرش، در روز چهارشنبه، ۴ دی‌ماه، اعلام کرد.

محمدصدیق کبودوند، بنیانگذار «سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان» روز ۱۰ تیرماه ۱۳۸۷ بازداشت و به ده سال زندان محکوم شد.

خانم پری‌ناز باغانی حسنی، همسر آقای کبودوند، اعلام کرده است که طی تماسی تلفنی با همسر خود در روز چهارشنبه، ۴ دی‌ماه، متوجه شده که همسرش تصمیم به اعتصاب غذا گرفته است. محمدصدیق کبودوند در مورد دلیل این تصمیم گفته است که نه تنها از سوی مسئولان به خواست‌های او، از جمله مرخصی استعلاجی و یا بستری شدن در بیمارستان، توجهی نشده، بلکه آنها شرایط را سخت‌تر نیز کرده‌اند.

خانواده‌ی محمدصدیق کبودوند نمونه‌ای از بدرفتاری‌های اخیر با وی را به اطلاع نسرین ستوده، وکیل آقای کبودوند، رسانده است. طبق گفته‌ی آقای کبودوند، ماموران روز چهارشنبه، ۴ دی‌ماه، به سلول او رفته و به بهانه‌ی جستجوی مواد مخدر تمام وسایل شخصی، رختخواب و تخت او را به هم ریخته‌اند.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: نسرین ستوده: انتظار می‌رفت که مسئولان توجه بیشتری به وضعیت وخیم و بحرانی آقای کبودوند داشته باشند نسرین ستوده می‌گوید، علاوه بر این، محمدصدیق کبودوند به دلیل “شرایط خطرناک جسمانی” از مسئولان زندان خواسته است که از “ورزش صبحگاهی” معاف شود، اما نه تنها مسئولان به این خواست او اعتنایی نکرده‌اند، بلکه شرایط را دشوارتر کرده و زمان “ورزش صبحگاهی” را یک ساعت جلوتر، یعنی به ساعت ۵ و سی دقیقه‌ی بامداد کشیده‌اند.

محمدصدیق کبودوند، طبق گفته‌ی خانواده و وکیل‌اش، دو بار دچار حمله‌ی قلبی شده و علاوه بر آن از بیماری‌های بسیاری، همچون عفونت کلیه و بیماری کبد، رنج می‌برد. نسرین ستوده در گفت‌وگو با دویچه وله می‌گوید، بیماری‌های موکل‌اش چنان خطرناک‌اند که «حتی درمانگاه زندان اوین بارها گفته است که او به مرخصی طولانی‌مدت، حداقل یک‌سال، نیاز دارد».

خانم ستوده با تاکید بر بی‌توجهی مسئولان نسبت به تقاضاهای مکرر محمدصدیق کبودوند، خانواده‌اش، و خود وی جهت پذیرش مرخصی استعلاجی برای موکل‌اش می‌گوید: «هفته‌ی گذشته به همراه همسر و خواهر آقای کبودوند به معاونت امنیت دادسرای انقلاب رفتم، اما این نهاد هیچ پاسخی به خواست ما برای مرخصی استعلاجی موکل‌ام نداد».

روز پنج‌شنبه، ۵ دی‌ماه، “کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران” طی بیانیه‌ای خواهان رسیدگی به خواست‌های محمدصدیق کبودوند شد. این سازمان حقوق بشری با اشاره به اینکه حفظ سلامتی آقای کبودوند برعهده‌ی مسئولان است، خواستار آن شد که مقام‌های مربوطه با آزاد کردن فوری آقای کبودوند، مانع از اعتصاب غذای او شده و از وقوع اتفاقی ناگوار جلوگیری کنند.

مصاحبه‌گر: بهنام باوندپور

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates