12.27.2008

چپاول سرمایه‌های ملت بدست آخوندها: سرانجام 30 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق بانک ها

مهرنیوز: سرانجام 30 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق بانک ها را بررسی کرد؛ همان ماموریتی که رئیس جمهور در مراسم معارفه رئیس کل بانک مرکزی به وی محول کرد و با درخواستی از این بانک برای برخورد با بدهکاران کلان بانکی، گفت:”از گردن کلفت ها شروع کنید.”
به گزارش خبرنگار مهر، براساس اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، میزان مطالبات معوق نظام بانکی به رقم نگران کننده 30 هزار میلیارد تومان بالغ شده است.

مطالبات معوق بانکها که از آن به عنوان یکی از آفتهای نظام بانکی نام برده می شود، همواره این نظام را با چالشهایی مواجه کرده به نحوی که هم اکنون نظام بانکی با محوریت بانک مرکزی برای وصول این مطالبات برنامه هایی تدارک دیده است.

در این راستا، شرکت ساماندهی مطالبات معوق بانکها به نیابت از بانکها تشکیل شده است . همچنین بانک مرکزی در سال جاری دستورالعمل ناظر بر چگونگی ارتباط بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی را ابلاغ کرده است.

موضوع مطالبات معوق بانک‌ها و نحوه وصول آن که از مشکلات مبتلا به شبکه بانکی کشور محسوب می‌شود، در راستای اهداف جلوگیری از بلوکه شدن منابع بانک، جلوگیری از کاهش دفعات گردش مطالبات، امکان برنامه‌ریزی دقیق و موثر منابع اعتباری بانک، افزایش توانایی پاسخگویی (ارائه خدمات) به مشتریان، افزایش توان جذب منابع جدید، کاهش ریسک اعتباری و ممانعت از کاهش رتبه بانک‌ها در رتبه بندی‌های داخلی و بین‌المللی تهیه و تنظیم شده است.

براساس دستورالعمل بانک مرکزی، بانکها می تواند شخصیتهای حقوقی را به عنوان کارگزار برای وصول مطالبات خود دعوت کرده و با آنها وارد عقد قرارداد شوند. شخصیتهای حقوقی، دارایی های بانکها را که بدهی معوق مشتریان بانکی تلقی می شود، خریداری نمی کنند، بلکه با بانکها برای پیگیری و وصول این مطالبات همکاری می کنند.

بانک مرکزی با تاکید بر اینکه این شخصیتهای حقوقی اختیارات خاصی در دادن تخفیفات یا در نظر گرفتن جرایم و امثالهم به مشتریان دارای معوقات ندارند، تصریح کرده است: این شخصیتهای حقوقی تنها سیاستها و تصمیماتی را که بانکها اتخاذ می کنند، ملزم به پیگیری هستند تا در نهایت مطالبات بانکها وصول شود.

دراین میان، ورود قوه قضائیه به موضوع مطالبات معوق بانکها نیز از اهمیت موضوع و اینکه این معضل از کجا نشات می گیرد، حکایت دارد. براساس اطلاعات دریافتی مهر، وصول مطالبات معوق به یکی از ماموریتهای اولویت دار بانک مرکزی تبدیل شده است. حتی گفته می شود بانک مرکزی و قوه قضائیه برای ایجاد شعب خاص قضایی جهت رسیدگی به مطالبات معوق بانکها به توافق هایی دست یافته اند.

در همین حال، دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور در مراسم معارفه محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی به وی ماموریت داده است که با بدهکاران کلان بانکی برخورد کند. احمدی نژاد در این باره خطاب به بانک مرکزی گفته است: ” از گردن کلفت ها شروع کنید.”

این در حالی است که نظارت ضعیف بر نحوه پرداخت تسهیلات بانکی یکی از انتقادهایی است که برخی مسئولان دولتی مطرح شده است. وزیر صنایع و معادن بر نظارت درست بر نحوه مصرف تسهیلات بانکی تاکید و عنوان کرده است: عده ای به اسم تولید ، تسهیلات از بانکها دریافت ولی آن را در حوزه های غیر تولیدی هزینه کردند که این اقدام بزرگترین ظلم در حق صنعت، معدن و تولید کشور است.

طبقه بندی وصول مطالبات معوق بانکی

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در گفتگو با مهر یکی از برنامه های مهم بانک مرکزی را تشدید کنترل و نظارت بر نحوه استفاده از تسهیلات بانکی اعلام و تصریح کرد: این موضوع در دستور کار قرار دارد.

بهمنی تاکید کرد: نظارت بر اعطای تسهیلات بانکی موجب می شود که این منابع پرداختی توسط نظام بانکی کاملا در بخشهای مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد و انحراف نداشته باشد.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی نیز پاسخ به پرسش مهر از پیگیری وصول مطالبات بانکی خبر داد و گفت: وصول مطالبات در تولید را طبقه بندی کرده ایم؛ گرچه برای آنها تسهیلات دیگری نیز قائل هستیم.

وی از تشکیل کمیته ای برای رسیدگی این موضوع که تسهیلات بانکی در جای مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد، خبر داد و گفت: اگر مطالبات وصول نشود، نمی توانیم مجددا به آنها بدهیم.

رئیس کل بانک مرکزی رقم دفتری بدهی های کلان را حدود 299 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: اما ممکن است یک مقدار هم بیشتر باشد که در حال رسیدگی به آن هستیم.

ورود سازمان بازرسی به موضوع مطالبات معوق

البته خبرنگار مهر، موضوع مطالبات معوق نظام بانکی را با رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز درمیان گذاشت. مصطفی پورمحمدی در گفتگو با مهر در پاسخ به این پرسش که گزارش سازمان بازرسی از مطالبات معوق نظام بانکی تائید کننده اظهارات کدام یک از مسئولان است؟ گفت: گزارشی در این باره تهیه شده ولی آمار دقیق آن در ذهنم نیست.

پورمحمدی در عین حال تاکید کرد: مطالبات معوق چندبخشی است که یک بخش بزرگ آن شرکتهای دولتی هستند، ظاهرا بزرگترین سهم را آنها دارند. بخش بزرگ دیگر مطالبات معوق به حوادث ، کشاورزی، سرمایه گذاری کوچک در مناطق خشکسالی و زلزله مربوط می شود و بخشی هم مطالباتی است که در حوزه خصوصی است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا میزان مطالبات معوق نظام بانکی ریشه یابی شده است؟ اظهارداشت: بله، خیلی از آنها از مصوبات دولتی ناشی می شود، بسیاری بخشودگی دولتی است که در سفرهای استانی صورت گرفته است که این موضوع در گزارش سازمان بازرسی آماده است.

همچنین عزت الله یوسفیان ملاء عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور گفت: این ستاد در دستور کار اخیر خود پرونده تسهیلاتی که در آن 84 نفر هشت هزار و 500 میلیارد تومان به صورت وام از بانکهای دولتی خارج کرده اند، رسیدگی کرد.

به هر حال، امیدواریم با همکاری مشترک بانک مرکزی، بانکها و قوه قضائیه هر چه سریعتر موضوع مطالبات معوق نظام بانکی تعیین تکلیف شود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates