12.28.2008

تظاهرات ضد اسرائيلى در تهران به درگیری كشيده شد

رادیوفردا: تظاهرات صدها نفره در مقابل دفتر سازمان ملل و حافظ منافع مصر در تهران كه از آنها به عنوان دانشجو نام برده شده است به خشونت و درگيرى با پليس كشيده شد.

حملات هوايى و موشكى اسرائيل به پايگاه هاى حماس در نوار غزه كه بيش از ۲۸۰ كشته بر جاى گذاشته است واكنش هاى دولتى زيادى در ايران به دنبال داشت و مقام هاى جمهورى اسلامى اين اقدام را محكوم كردند.

بر اساس گزارش هاى رسيده، «صدها دانشجو» روز يكشنبه تجمع اعتراض آميزى را در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران برگزار كردند و پرچم هاى آمريكا و اسرائيل را به آتش كشيدند.

به گزارش خبرگزارى «فارس»، در اين مراسم، عليرضا زاهدى، نماينده بسيج دانشجويى در سخنرانى خود سه روز به سازمان ملل و شوراى امنيت فرصت داد كه در برابر حملات اسرائيل عكس العمل نشان دهند و گرنه دفتر سازمان ملل در تهران بسته خواهد شد.

وى با انتقاد از دولت هاى مصر و عربستان گفت: «مبارك و فهد (پادشاه فقيد عربستان) بدانند كه گروه هاى استشهادى براى ترور انقلابى آنها عازم خواهند شد … و كنسولگرى و سفارت هاى آمريكا و انگليس و اسرائيل در جهان به همت بسيجيان جهان اسلام امنيت نخواهند داشت.»

اين گزارش حاكى است، دانشجويان در حالى كه شعار «تعطيل بايد گردد» سر مى دادند به سمت دفتر سازمان ملل هجوم بردند كه با دخالت نيروى انتظامى، تظاهرات به درگيرى و خشونت كشيده شد.

در تجمع ديگرى كه مقابل دفتر حافظ منافع مصر در خيابان شريعتى برگزار شد، تظاهر كنندگان شعارهايى عليه حسنى مبارك، رييس جمهورى مصر، سر داده و تلاش كردند تا با برداشتن موانع سيم خاردار وارد ساختمان این دفتر شوند ولى با دخالت نيروى انتظامى متفرق شدند.

بر اساس گزارش هاى منتشره، پليس براى متفرق كردن دانشجويان از گاز اشك آور و باتوم استفاده كرد كه در جريان آن، «تعدادى از دانشجويان از ناحيه دست و سر مصدوم شدند.»

واكنش مقام هاى ايران به حمله گسترده اسرائيل به نوار غزه در روز يكشنبه نیز ادامه يافت و آيت الله خامنه اى، رهبر ايران، از مسلمانان جهان اسلام خواست تا به حمايت از مردم غزه به پا خيزند و به گفته وى، «هر كس در اين دفاع مشروع و مقدس كشته شود، شهيد است.»

محمود احمدى نژاد، رييس جمهورى اسلامى ايران، نيز در سخنانى گفت: «ايران تا آخر در كنار مردم فلسطين و مقاومت خواهد ايستاد.»

جمهورى اسلامى ايران، اسرائيل را به رسميت نمى شناسد و اين كشور را به عنوان «رژيم صهيونيستى» معرفى مى كند.

رييس جمهورى ايران بارها در سخنان خود خواستار نابودى اسرائيل و محو اين كشور از روى نقشه جهان شده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates