12.30.2008

توقیف 22 کانتینر ایرانی در بندر مرسین، آنکارا: داشتند به ونزوئلا مواد اولیه تولید سلاح می فرستادند

عصرایران: قطعنامه های تحریمی ایران که از سوی شورای امنیت صادر شده است، به کشورهای مختلف عضو سازمان ملل این اجازه را داده است که در صورت مشکوک بودن، تمام محموله های از مبدا یا به مقصد ایران را در بنادرشان مورد بازرسی قرار دهند.
عصرایران- پلیس امنیت ترکیه عصر یکشنبه یک محموله ایران به حجم 22 کانتینر که مشغول بارگیری به کشتی از بندر ” مرسین ” ترکیه به مقصد ونزوئلا بود را توقیف کرد.

به گزارش عصر ایران و به نقل از سی ان ان ترک ، مقامات ترکیه مدعی اند در بازرسی های انجام شده از این کانتینر ها مواد رادیواکتیو و مقادیری مواد شیمیایی “نیترات” و “سولفیت” به دست آمده است. از این مواد در تولید سلاح استفاده می شود.

همچنین مقامات امنیتی ترکیه دلیل توقیف این محموله را مغایرت مواد موجود در کانتینرها با بارنامه آن دانسته اند.
در بارنامه این کانتینرها اشاره شده است که این کانتینرها حاوی قطعات اولیه تراکتور است. ایران سال گذشته یک کارخانه تراکتور سازی در ونزوئلا احداث کرده است.

ماموران گمرک مرسین با مشکوک شدن به محموله ، آن را توقیف وبه بازرسی از کانتینرها می پردازند. در بازرسی ها کارشناسان سازمان انرژی اتمی ترکیه نیز مشارکت می کنند. اما این کارشناسان اعلام کرده اند که در این محموله موادی مشکوک به فعالیت های هسته ای –نظامی یافت نشده است.

به نوشته سی ان ان ترک ، این سومین محموله توقیف شده با مبدأ ایران در یک هفته گذشته در ترکیه است .

پلیس ترکیه در هفته گذشته نیز اعلام کردیک کامیون ایرانی (به مقصد اسپانیا) حامل 100 کیلوگرم هرویین و یک اتوبوس ایرانی حامل 10000 سکه تقلبی یورو را کشف کرده است .

هنوز مقامات ایرانی نسبت به ادعاهای منابع ترک واکنشی نشان نداده اند.هنوز معلوم نیست آیا واقعاً این کانتینرها مشکل داشته اند یا آن که آنکارا در صدد باجگیری از تهران است.

قطعنامه های تحریمی ایران که از سوی شورای امنیت صادر شده است، به کشورهای مختلف عضو سازمان ملل این اجازه را داده است که در صورت مشکوک بودن، تمام محموله های از مبدا یا به مقصد ایران را در بنادرشان مورد بازرسی قرار دهند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates