13.11.2010

پرونده قاچاق سلاح های ایرانی در نیجریه رسماً به شورای امنیت ارجاع شد

رادیوفرانسه: بر اساس روزنامه نیجریائی کومپاس Nigerian Compass دولت نیجریه امروز(شنبه) گزارش رسمی خود را درمورد توقیف کشتی حامل 13 کانتینر سلاح های قاچاق جمهوری اسلامی ایرانی تسلیم شورای امنیت سازمان ملل متحد کرد. جوی اوگوو Joy Ogwu سفیر نیجریه درسازمان ملل متحد در این رابطه گفت که ورود غیر قانونی این سلاح ها نقض مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

بر اساس روزنامه نیجریائی کومپاس Nigerian Compass دولت نیجریه امروز(شنبه) گزارش رسمی خود را در مورد توقیف کشتی حامل 13 کانتینرسلاح های قاچاق جمهوری اسلامی ایرانی تسلیم شورای امنیت سازمان ملل متحد کرد.

دولت نیجریه دلیل این اقدام را قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی ایران دانسته است. جوی اوگوو Joy Ogwu سفیر نیجریه در سازمان ملل متحد و سفیر کشورش بعنوان عضوغیر دائم شورای امنیت در این رابطه گفت که ورود غیر قانونی این سلاح ها نقض آشکار مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و نیجریه بعنوان یکی ازاعضای غیردائمی این شورا، ناگزیرازگزارش رسمی این موضوع به شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده است.

وزیر امور خارجه نیجریه اودن اجوموگوبیا Odein Ajumbogobia دیروز(جمعه) دریک مصاحبه مطبوعاتی گفته بود که کشور متبوعش آماده است که موضوع سلاح های کشف شده ایرانی در نیجریه را در صورتیکه ورود غیر قانونی این سلاح ها نقض مصوبات شورای امنیت باشد، برای رسیدگی به این شورای امنیت ارجاع نماید. وی در باره این موضوع به صراحت گفت که ” محموله سلاح ها بدون هیچ تردیدی ازایران به نیجریه آمده است. وی تأکید کرد که بررسی مدارک مربوطه، این موضوع را نشان داده و موضوع مورد تأیید منوچهرمتکی وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که مقصد واقعی این سلاح ها هنوز روشن نشده است، اما توجه بازجویان در لاگوس به دوایرانی جلب شده که از اعضای مهم لشگر قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی- متخصص در عملیات برون مرزی می باشند.

وزیرامورخارجه نیجریه با همتای ایرانی خود، منوچهر متکی که برای بازدید در آفریقا بسرمیبرد، دیداروگفتگو کرده است. پس از این دیدار، سرویس های امنیتی نیجریه توانستند از یکی ازدو ایرانی مظنون دراین باره که به سفارت ایران در آبوجا پناهنده شده، بازجوئی بعمل آورند. در مورد شخص دوم، بدلیل سود جستن وی از مصونیت سیاسی، سرویس های امنیتی نیجریه تا کنون موفق نشدند که وی را مورد بازجوئی قرار دهند.

شرکت فرانسوی فرت دریائی موسوم به سی ام آ- سی جی ام CMA-CGM اعلام داشته است که کانتینرهای حاوی سلاح ها ی ایرانی دربندرعباس بعنوان کانتینرهای حاوی پشم شیشه و مصالح ساختمانی در کشتی این شرکت به مقصد نیجریه بارگیری شده بود. گمرک نیجریه در سپتامبر گذشته سیزده کانتینر حامل نارنجک، خمپاره و سایر مهمات ایرانی را در بندر آپا پا، بزرگترین بندر این کشور کشف نمود. منابع دیپلماتیک علت اصلی سفر روز پنجشنبه منوچهر متکی به نیجریه را بازگرداندن دوایرانی مظنون به دست داشتن در قاچاق این محموله های اسلحه دانسته اند. از سوی دیگر یک تاجر ناشناس ایرانی به عنوان مالک سلاح های قاچاق کشف شده در نیجریه معرفی شده است.

اواخر ماه اکتبر یک مسئول برجسته وزارت دفاع اسرائیل این امکان را داده بود که این محموله سلاح قاچاق جمهوری اسلامی که درنیجریه کشف شد، به منظور ارسال برای حماس درنوار غزه بوده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates