15.11.2010

متکی: يک شرکت خصوصی سلاح به نيجريه ارسال کرده است

رادیوفردا: منوچهر متکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران، روز دوشنبه گفت که سوء تفاهم بين ايران و نيجريه رفع شده و سلاح های ارسال شده به اين کشور از سوی يک «شرکت خصوصی» بوده است. اين در حالی است که احتمال می رود نيجريه نقض تحريم های شورای امنيت از سوی ايران را به سازمان ملل گزارش دهد.

آقای متکی در نشست مطبوعاتی با زلمی رسول، همتای افغان خود در تهران با تایید ارسال سلاح از مبدا ایران گفت: «يک شرکت خصوصی اقدام به کار تجاری در فروش سلاح های معمولی و متعارف دفاعی به يکی از کشورهای غرب آفريقا کرده بود.»

وی افزود: «مسير انتقال اين محموله از طريق نيجريه بود که با توجه به شرايط ويژه ای که در نيجريه وجود داشت، تهديداتی برای مقام های ذيربط اين کشور ايجاد شده بود.»

مقام های نيجريه روز ۲۶ اکتبر اعلام کردند که يک کشتی حامل سلاح های ارسالی جمهوری اسلامی ايران را در بندر لاگوس، پايتخت این کشور، ضبط کرده اند. اين محموله که در ۱۳ کانتينر جاسازی شده بود شامل گلوله های توپ، خمپاره و ساير سلاح ها بود و برچسب مواد ساختمانی روی جعبه های آن خورده بود.

يک شرکت بين المللی حمل و نقل که مقر آن در فرانسه است گفته است که کشتی ياد شده در بندرعباس بارگيری شده بود.

آقای متکی روز دوشنبه با اشاره به سفر خود به نيجريه مدعی شد که «القائات اخير را برخی از دشمنان روابط ايران و نيجريه صورت داده بودند که شايد اين محموله در ارتباط با نيجريه است که البته خوشبختانه برای مسئولان و مقام های نيجريه تقريبا مشخص شده که ارتباطی با نيجريه نداشته است.»

وزير امور خارجه ايران در حالی از صادرات سلاح از سوی يک «شرکت خصوصی» خبر داده است که مقام های نظامی جمهوری اسلامی بارها به طور رسمی از برنامه صادرات سلاح از سوی وزارت دفاع ايران به کشورهای مختلف خبر داده بودند.

صنايع و نظامی ايران تحت پوشش کامل وزارت دفاع و پشتيبانی نيروهای مسلح است و بخش خصوصی اجازه ندارد تا در اين حوزه سرمايه گذاری کند.

«تلاش برای نا امنی در نيجريه»

سازمان های امنيتی نيجريه می گويند که سلاح های ارسالی از سوی ايران توسط برخی از سياستمداران اين کشور و برای ايجاد نا امنی در نيجريه در صورت از دست دادن انتخابات پيش رو وارد شده بود.

نيجريه جمعه گذشته اعلام کرد در صورتی که ثابت شود ايران قطعنامه های سازمان ملل و مقررات بين المللی را در زمینه صادرات سلاح نقض کرده است، گزارش اقدام اخیر اين کشور را به شورای امنیت خواهد داد.

اودئين آجوموگوبيا، وزير امور خارجه نيجريه، در يک کنفرانس خبری گفته بود که مقام های ايرانی تاييد کرده اند که اين محموله از ايران بارگيری شده است.

در واکنش به اين حادثه، وزير امور خارجه ايران به صورت غير مترقبه به نيجريه سفر کرد و با مقام های اين کشور در باره اين موضوع به رايزنی پرداخت.

برخی گزارش ها حاکی است که مقصد اصلی محموله ارسالی اسلحه از سوی ايران، کشور گامبيا در غرب آفريقا بوده است.

محمود احمدی نژاد، رييس جمهور اسلامی ايران، آخرين بار آذرماه سال گذشته به گامبيا سفر کرد و در جريان اين سفر چندين قرارداد تجاری ميان دو کشور به امضاء رسيد.

ایران تا کنون هدف چهار دور تحریم های شورای امنیت قرار گرفته و نیجریه نیز گفته است که این قطعنامه ها را به اجرا در می آورد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates