23.11.2010

با استناد به گزارش کمیته بین المللی پرونده نخست وزیر فقید لبنان: تلویزیون CBC حزب الله و یک افسرلبنانی را به ترور رفیق حریری متهم کرد

العربیه: تلویزیون ” سی بی سی ” در گزارشی مفصل درباره ترور رفیق حریری نخست وزیرفقید لبنان اسنادی را منتشر کرد که حزب الله را به دست داشتن در این حادثه متهم می کند.

این تلویزیون کانادایی می گوید اسناد را از منابعی در سازمان ملل که در رسیدگی به پرونده حریری مسئولیت دارند به دست آورده است.

بر اساس گزارش ، یک افسر ارتش لبنان به بازرسان پرونده گفته است که دلایل محکمی از دست داشتن حزب الله در ترور حریری در دست دارد.

گزارش می گوید کمیته بین المللی بررسی یپرونده حریری پس از بررسی مکالمات تلفنی در منطقه نزدیک به وقوع انفجار به این نتیجه رسیده است که مسئولان حزب الله قبل از وقوع انفجاری که به کشته شدن رفیق حریری و 22 تن دیگرشد با مکان نزدیک به وقوع حادثه تماس برقرارکرده بودند.

گزارش ، اظهارات سرهنگ وسام الحسن رئیس اطلاعات پلیس لبنان مبنی بر اینکه در روز ترور بر سر کار نرفته بود را شک برانگیزخواند.

گزارش همچنین به اظهارات وسام عید دیگر افسر لبنانی که چند روز پس از بارپرسی در سال 2008 ترور شد نیز استناد کرده است.

یک سخنگوی سازمان ملل از واکنش به این گزارش خودداری کرده و با اشاره به انتشار این اسناد تاکید کرده است به تلویزیون ” سی بی سی ” اعلام شده است که اسنادی که منتشرکرده طبقه بندی شده است و بدون اطلاع سازمان ملل قابل انتشار نیستند.”

تلویزیون کانادایی تاکید کرد که دانیال بلمار رئیس کمیته پرونده حریری از واکنش به گزارش خودداری کرد و کارمندان دفتر وی از پاسخ به تماس تلفنی کانال سر باز زدند.

این گزارش ممکن است باعث افزایش تنش در لبنان همزمان با نزدیک شدن به انتشار گزارش کمیته بین المللی شود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates