16.02.2009

پیش‌نویس قطع‌نامه کنگره آمریکا «علیه نقض حقوق بشر در ایران»

رادیوفردا: تعدادی از اعضای مجلس نمايندگان آمريکا اخيرا پيش‌نويس قطعنامه‌ای را که «آزار و اذيت بهائيان و نقض حقوق بشر در ايران را محکوم می کند»، تسليم کنگره آمريکا کردند.

در پيش نويس اين قطعنامه آمده است که « دولت ايران که اقليت بهائی را به دلیل اعتقادات مذهبی مورد آزار قرار می‌دهد و به نقض معاهده‌های بين المللی حقوق بشر ادامه می‌دهد، بايد محکوم شود.»

در اين پيش نويس همچنين آمده که کنگره آمريکا در ۱۷ سال گذشته، ۱۰ بار ضمن ابراز تاسف از آزار و اذيت اقليت بهائی، از تهران خواسته است تا حقوق شهروندان خود را رعايت کند.

بیشتر بخوانید:

دادستان كل ايران خواستار برخورد با تشکیلات بهائيان شد

آيت الله منتظری: بهائيان ايران از حقوق شهروندی برخوردار می باشند در اين پيش‌نويس به دستگيری هفت نفر از رهبران بهائی اشاره شده و آمده که شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل و وکيل بهائیان دستگير شده، به موکلان خود و پرونده‌های آنها دسترسی نداشته است.

اين هفت نفر به نام‌های فريبا کمال آبادی، عفيف نعيمی، مهوش ثابت، سعيد رضايی، جمال الدين خانجانی، بهروز توکلی و وحيد تيزفهم حدود نه ماه پيش دستگير شدند.

اين افراد که وابسته به تشکيلاتی موسوم به «محفل ملی غير رسمی بهائيان ايران» يا «گروه ياران» هستند از سوی مقام‌های ايران به جاسوسی برای اسرائيل، توهين به مقدسات و تبليغ عليه نظام متهم شده‌اند.

در همين حال قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان کل کشور در نامه‌ای به وزير اطلاعات ايران با اعلام ممنوعيت رسمی فعاليت بهائيان خواستار برخورد با تشکيلات آن‌ها شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ايران، دادستان کل کشور از وزارت اطلاعات ايران خواسته است تا «با هر نوع تشکيلات جايگزين نيز که در حکم بدل از اصل عمل نمايد، طبق مقررات برخورد شود.»

در پيش نويس قطعنامه نمایندگان مجلس آمریکا، از باراک اوباما، رئيس جمهوری و هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آن کشور، خواسته شده تا ايران را به دليل نقض حقوق بشر محکوم کنند و از دولت ايران بخواهند تا هر چه زودتر زندانيانی را که به دليل باورهای دينی خود بازداشت شده‌اند، آزاد کند.

ديان علائی نماينده جامعه جهانی بهائی در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو بارها اعلام کرده است که که ۳۰۰ هزار بهائی در ايران زندگی می‌کنند که در معرض انواع تهديدها و فشارهای دولتی قرار دارند.

حکوکت ایران آیین بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates