21.03.2009

خامنه‌ای خواهان تغییر حقیقی در سیاست‌های آمریکا شد

بی‌بی‌سی: آیت الله خامنه ای، رهبر ایران طی سخنانی در مشهد گفت کشورش تغییری در سیاست های آمریکا ندیده است.

رهبر ایران گفت: “ما تا وقتی دولت آمریکا، روش، عمل، جهت گیری و سیاست های خود را مثل این سی سال علیه ما ادامه بدهد، ما هم آدم و ملت این سی سال خواهیم بود.”

آقای خامنه ای در این سخنان که آن را پاسخی به پیام نوروزی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ارزیابی کرده اند، گفت: “آمریکا از تغییر سخن می گوید، ولی عملا تغییری {در سیاست های آمریکا} ندیده ایم.” او خواهان تغییر حقیقی در سیاست های آمریکا نسبت به ایران شده است.

“تغییر”، شعار انتخاباتی باراک اوباما بود که در ایام انتخابات وعده داده بود سیاست جورج بوش در قبال ایران را تغییر می دهد.

آقای اوباما روز گذشته طی پیامی ویدئویی به مردم و دولت ایران، عید نوروز را تبریک گفت و خواهان پایان گرفتن تنش و بهبود روابط دو جانبه با ایران شد.

آقای خامنه ای در سخنان خود در مشهد تغییر در الفاظ را کافی ندانست و البته تاکید کرد “چندان تغییری هم در الفاظ ندیده ایم.”

رهبر ایران تغییر را یک ضرورت برای آمریکا توصیف کرد و گفت: “این کشور باید تغییر کند، چون تغییر نکند، سیاست های الهی و دنیا، آن را تغییر خواهند داد.”

آیت الله خامنه ای به شدت از سیاست های آمریکا نسبت به ایران از زمان انقلاب سال 1357 انتقاد کرده و گفته است ایالات متحده “از همان لحظه اول به شکل خصمانه با انقلاب اسلامی مخالفت کرد.”

ایران و آمریکا سی سال است که رابطه دیپلماتیک ندارند. در آوریل سال 1980 و حدود شش ماه پس از ماجرای گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران، دولت ایالات متحده رسما روابط سیاسی خود را با جمهوری اسلامی قطع کرد و از آوریل سال 1981 و در پی مذاکرات منجر به امضای توافقنامه الجزیره، مناسبات رسمی دپپلماتیک دو کشور تنها از طریق حافظان منافع آنها برقرار بوده است.

آقای خامنه ای در سخنان خود همچنین گفت آمریکا در گذشته به دشمنان ایران کمک کرده و به این کار خود همچنان ادامه می دهد.

آقای اوباما در پیام روز گذشته خود خطاب به رهبران ایران گفته بود که در طول سالها، بین دو کشور اختلافات جدی بروز و رشد کرده است.

او تاکید کرده بود “دولت من اینک به اقدامات دیپلماتیک برای رسیدگی به تمامی مسایل بین ما و پیگیری ارتباط های سازنده میان ایالات متحده، ایران و جامعه بین المللی متعهد است.”

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates