24.04.2009

رکسانا صابری نويسنده فيلمنامه فيلم به فستيوال کن رفته بهمن قبادی است

جمهوریت: دو روز بعد از انتشار نامه سرگشاده بهمن قبادی، فیلمساز سرشناس ایرانی به “همه دولتمردان و سیاست مداران” ایران برای آزادی دوست و نامزدش رکسانا صابری، جدیدترین فیلم او در بخش مهم نوعی نگاه جشنواره معتبر کن پذیرفته شد تا چالشی جدید در آستانه انتخابات در حوزه فرهنگ و هنر کشور ایجاد شود. قبادی در این سالها به فیلمسازی جنجالی تبدیل شده که فیلم «نیوه مانگ» اش هم با اتهام ترویج جدایی طلبی فرصت اکران عمومی نیافت، حالا با فیلم «کسی از گربه های ایرانی خبر نداره» به کن می رود تا احتمالا موضع گیری های تازه ای درباره پرونده دوست و نازمزد خبرنگارش داشته باشد.

انتشار خبر حضور فیلم جدید قبادی که مضمونی حساسیت برانگیز درباره فعالیت های گروه های موسیقی زیرزمینی در ایران دارد، بلافاصله با واکنش خبرگزاری اصولگرای فارس مواجه شد که از این فیلم قبادی به عنوان اثری بدون پروانه ساخت و نمایش نام برد و تلویحا به موضع گیری علیه این انتخاب دست زد.
انتخاب فیلم جدید قبادی در جشنواره کن در حالی صورت گرفته که پیش از این هیچ صحبت و احتمالی درباره حضور فیلمی از قبادی در جشنواره مطرح نبود و از فیلم های دیگری به عنوان گزینه های مطرح ایرانی کاندید شرکت در جشنواره نام برده می شد.

فیلم «کسی از گربه های ایرانی خبر نداره» در سکوت خبری کامل زمستان سال قبل در تهران ساخته شد و کمتر کسی حتی از عوامل حرفه ای سینمای ایران از ساخت آن باخبر بود. نکته قابل توجه در تولید این فیلم حضور رکسانا صابری به عنوان یکی از فیلمنامه نویسان آن است. شنیده ها درباره نحوه ساخت این فیلم حاکی از آن است که روند تولید آن در سکوت کامل و در ١٧ جلسه انجام شده و جمعی از عوامل حرفه ای و نام های جدید در ساخت آن حضور داشتند. حامد بهداد از جمله بازیگران فیلم است. نزدیکان قبادی می گویند این فیلم قرار بوده حکم تست فنی دوربین جدید قبادی را داشته باشد که در ادامه تبدیل به اثری بلند شده است. در خلاصه داستان این فیلم آمده: دختر و پسر جوانی بعد از آزادی از زندان، برای جمع کردن یک گروه جدیدِ موزیک، به قلب تهران می‎زنند و سفری زیرزمینی را شروع می‎کنند تا تک تک افراد بندشان را از میان گروه‎های مخفی زیرزمینی پیدا کنند. آنها می‎خواهند از ایران بروند تا خودشان را به فستیوالی در لندن و پاریس برسانند، اما بیشترشان برای رفتن از ایران نه پولی دارند و نه پاسپورتی. جوان دیگری تلاش می‎کند تا برایشان پاسپورت جعلی جور کند و قبل از رفتن‎شان ترتیب کنسرتی مخفی را در تهران بدهد و …

اعلام رسمی حضور این فیلم در بخش نوعی نگاه جشنواره کن هنوز با واکنشی رسمی از سوی مسولان فرهنگی کشور مواجه نشده است اما شنیده می شود باتوجه به پروانه ساخت و نمایش نداشتن فیلم و نیز احتمال ادامه موضع گیری های قبادی در کن درباره صابری ممکن است موانعی بر راه حضور فیلم در کن ایجاد شود. هرچند با توجه به جایگاه قبادی و موضع گیری های اخیر او بعید است نهایتا فیلم در کن به نمایش درنیاید. باید منتظر روزهای آینده بود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates