29.04.2009

ده‌ها هزار غیرنظامی در شمال پاکستان آواره شدند

دویچه وله: شمال پاکستان صحنه نبرد سنگین ارتش این کشور با نیروهای طالبان است. ارتش با یک حمله گسترده هوایی و زمینی قصد خارج کردن نیروهای طالبان از این منطقه را دارد. از آغاز حمله حدود ۳۰ هزار غیرنظامی آوراه شده‌اند.

در پی پیشروی ‎نیروهای طالبان به سوی پایتخت پاکستان، ارتش این کشور دست به یک حمله گسترده در مناطق شمال کشور زده است. در این میان ده‌ها هزار غیرنظامی خانه‌های خود را ترک کرده و در جستجوی مناطق امن ‌آواره شده‌اند. ‎

مقامات دولتی این کشور می‌گویند در پی تدبیری برای سکونت این آوار‌گان در مناطق همجوارند. ارتش پاکستان از روز یکشنبه با حملات گسترده هوایی وارد نبرد با نیروهای طالبان مستقر در دره سوات و منطقه همجوار این دره، مالاکند شده است. دره سوات یکی از پناه‌گاه‌های نیروهای طالبان در پاکستان است.

پیمان آتش بس در ازای اجرای شریعت
دولت پاکستان در ماه فوریه با نیروهایی با طالبان پاکستانی مستقر در این منطقه پیمان آتش بس امضا کرده بود. به طالبان در ازای آت‌بس امتیاز اجرای قوانین شریعت داده شد. اما نیروهای مسلح شریعت‌خواه از دره سوات به مناطق دیگر پیشروی کرده‌اند. وزیر کشور پاکستان رحمان مالک می‌گوید: ۴۵۰ نفر از نیروهای طالبان وارد منطقه بونر شده‌اند. وی گفت: اگر این افراد منطقه را داوطلبانه ترک نکنند به آنها رحم نخواهد شد.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی مقامات دولتی پاکستان از روز یکشنبه تا کنون ۷۰ نفر از نیروهای طالبان در پی حملات ارتش کشته شدند. سخنگوی دولت آصف‌زرداری با این حال روز دوشنبه اعلام کرد قراردادهای پیشین همچنان معتبرند. در حالی وزارت کشور همزمان اعلام کرد به دلیل عدم همکاری نیروهای طالبان برای کنار گذاشتن سلاح‌ها این پیمان‌نامه فاقد بی‌اعتبار است.

سخنگوی نیروهای طالبان نیز این پیمان نامه را پس از حوادث اخیر بی‌ارزش خواند. وی اضافه کرد:«رهبران سیاسی پاکستان فقط می‌خواهند برای آمریکا خودشیرینی کنند.»

نگرانی از دست‌یابی طالبان به سلاح‌های هسته‌ای
در روزهای نخستین هفته جاری نیروهای شورشی از منطقه بونر عقب نشینی کردند. اما طالبان خلع سلاح کامل را رد می‌کند. پبشروی نیروهای طالبان تا صد کیلومتری اسلام‌آباد موجب نگرانی جامعه جهانی شده بود. دولت پاکستان دارای سلاح اتمی است.

رئیس‌جمهور این کشور در جمع خبرنگاران گفت که جای نگرانی در این مورد وجود ندارد. وی اضافه کرد:« ‎من به جامعه جهانی اطمینان می‌دهم که سلاح‌های اتمی پاکستان در مکانی امن هستند.» وی احتمال اینکه نیروهای طالبان به کلاهک‌های هسته‌ای این کشور دسترسی پیدا کنند را غیرممکن دانست.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates