03.30.2007

پخش اعترافات یکی دیگر از ملوانان انگلیسی

خُسن آقا: شاید اکنون دنیا دریابد که چگونه زندانیان سیاسی در ایران برخلاف حقایق اعتراف می‌کنند

بی‌بی‌سی: ناتان سامرز به خاطر “ورود غیرقانونی به آب های ایران” از ایرانیان پوزش خواسته است
یک شبکه تلویزیونی متعلق به ایران اظهارات یکی از ملوانان بازداشتی بریتانیایی را در تایید موضع جمهوری اسلامی در اختلاف با بریتانیا را پخش کرده و وزیر خزانه داری بریتانیا رفتار ایران با ملوان زن بریتانیایی بازداشتی را غیرانسانی خواسته است.
روز جمعه، 30 مارس، شبکه تلویزیون ماهواره ای عرب زبان العالم متعلق به ایران، تصویر ویدیویی ناتان توماس سامرز، یکی از پانزده نظامی بازداشتی بریتانیایی را تحت عنوان “اعترافات” وی پخش کرد که در آن، آقای سامرز می گوید که این نظامیان هفته گذشته به طور غیرقانونی وارد آب های ایران شدند.

در این فیلم ویدیویی، آقای سامرز، که از وی با عنوان تفنگدار دریایی نام برده شده، می گوید مرزبانان ایرانی نظامیان بریتانیایی را در داخل آب های ایران بازداشت کردند.

وی گفته است که به این خاطر از “مردم ایران” عذرخواهی می کند.

تلویزیون العالم قبلا هم سخنان فی ترنی، یکی دیگر از بازداشتیان و متن نامه ای از وی را پخش کرد که او نیز اظهار می داشت که ملوانان بریتانیایی در داخل مرز آبی ایران بازداشت شدند.

در حالیکه جمهوری اسلامی تاکید دارد که هشت ملوان نیروی دریایی و هفت عضو واحد تفنگداران دریایی بریتانیا پس از عبور از مرز آبی ایران در روز 23 مارس بازداشت شدند، مقامات بریتانیایی ضمن ارائه مدارکی، گفته اند که نفرات نیروی دریایی سپاه پاسداران آنان را در آب های عراق بازداشت کردند.

واکنش تند وزارت خارجه بریتانیا

وزارت خارجه بریتانیا پخش گزارش اظهارات ناتان سامرز را به شدت تقبیح کرده و آن را “بهره برداری شرم آور” از بازداشتیان خوانده است.

شبکه تلویزیونی العالم روز چهارشنبه برای نخستین بار گزارشی از این پانزده نفر حاوی تصاویر آنان پخش کرد.

مقامات ایران خواستار آن بوده اند که بریتانیا بپذیرد که نظامیان آن کشور به طور غیرقانونی وارد آب های سرزمینی ایران شده اند و مشکل کنونی از طریق مذاکرات دوجانبه حل و فصل شود

مقامات جمهوری اسلامی برای آزادی بازداشتیان خواستار آن بوده اند که بریتانیا آنچه را که ورود غیرقانونی نظامیان آن کشور به آب های ایران می خوانند بپذیرد و این مساله از طریق مذاکرات دو جانبه حل و فصل شود.

واکنش محمود احمدی نژاد

روز جمعه، از قول محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران گزارش شد که او نیز خواستار عذرخواهی بریتانیا شده است.

به گزارش رسانه های دولتی ایران، وی این موضوع را در گفتگوی تلفنی با نخست وزیر ترکیه مطرح کرد.

در برخی گزارش ها، احتمال مداخله ترکیه برای حل بحران کنونی مطرح شده اما مقامات هیچیک از این سه کشور در مورد میانجیگری ترکیه اظهار نظر رسمی نکرده اند.

محکومیت رفتار با ملوان زن

پیشتر، گوردون براون، وزیر خزانه داری که از وی با عنوان جانشین احتمالی تونی بلر در سمت نخست وزیر یاد می شود، با اشاره به ملوان زن بازداشتی در ایران، گفته بود که “نحوه رفتار با فی ترنی بیرحمانه، سنگدلانه، غیر انسانی و غیر قابل قبول است.”

آقای براون که برای دیدار با نیروهای بریتانیایی مستقر در افغانستان عازم این کشور است، در گفتگو با خبرنگارانی که با هواپیمای وی عازم افغانستان بودند، از صدور بیانیه شورای امنیت در مورد مساله بازداشت پانزده نظامی بریتانیایی توسط ایران ابراز خرسندی کرد.

وزیر خزانه داری بریتانیا رفتار ایران با ملوان زن بریتانیایی را غیرانسانی خوانده است

وی گفت “در خلال ساعات شب، قطعنامه سازمان ملل مشخصا خواستار آزادی این افراد شده و این نظر متفق القول جامعه جهانی است.”

وضعیت فی ترنی، تنها زن در میان پانزده نظامی بریتانیایی که روز جمعه گذشته توسط نیروهای ایرانی بازداشت شدند، در روزها اخیر موضوع گزارش های گوناگونی بوده است.

در یک گزارش ویدیویی که شامگاه چهارشنبه از تلویزیون ایران پخش شد، تصویر نامه خصوصی این ملوان بریتانیایی خطاب به والدین وی نشان داده شد که در آن دیدگاه جمهوری اسلامی در مورد محل بازداشت ملوانان در داخل مرز آبی ایران مورد تایید قرار می گرفت.

همچنین، روز پنجشنبه مقامات ایرانی اظهار داشتند که خانم ترنی در نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس عوام بریتانیا از آنان خواسته است تا در مورد ماجرای بازداشت ملوانان، دولت این کشور را مورد سئوال قرار دهند.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - بر اساس نسخه ای از این نامه که گفته است توسط بخش مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی در لندن در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته، بخش هایی از نامه را نقل کرده است.

وضعیت فی ترنی

براساس گزارش ایرنا، خانم فی در این نامه از نحوه رفتار ماموران ایرانی با بازداشت شدگان ابراز رضایت می کند و ظاهرا در اشاره به حوادث قبلی بازداشت نظامیان بریتانیایی توسط ایران، می نویسد “پس از قول دولت مبنی بر تکرار نشدن اینگونه حوادث، از نمایندگان مجلس عوام می پرسم چرا اجازه داده شد که این مساله تکرار شود؟”

در روزهای اخیر وضعیت فی ترنی موضوع گزارشهای متعددی بوده است

در این نامه همچنین آمده است “آیا وقت آن نرسیده تا ما عقب نشینی نیروهایمان از عراق را آغاز کرده و به آنها اجازه دهیم درباره آینده خود تصمیم بگیرند؟”

پیشتر هم انتشار این نامه با انتقاد شدید وزیر خارجه بریتانیا مواجه شده بود که این اقدام را بهره برداری تبلیغاتی جمهوری اسلامی از خانم ترنی توصیف کرد.

برخی منابع گفته اند که لحن خشک و رسمی نامه خانم ترنی باعث بروز این نگرانی شده که ممکن است وی تحت فشار آن را نوشته باشد.

در مورد همین نظامی بریتانیایی، شامگاه چهارشنبه از قول منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران در یک مصاحبه تلویزیونی گزارش شد که آزادی قریب الوقوع وی را وعده می داد.

با اینهمه، بامداد پنجشنبه برخی از منابع ایرانی از قول آقای متکی این گزارش ها را تکذیب کرده و نوشتند که منظور وی این بوده که آزادی این ملوان زن به زودی مورد بررسی قرار می گیرد.

همچنین، علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، با انتقاد از برخورد دولت بریتانیا با بحران بازداشت ملوانان این کشور هشدار داد که “اگر انگلیسی ها به این مسیر ادامه دهند موضوع آزادی یک نظامی زن انگلیسی نیز دچار مشکل خواهد شد.”

آقای لاریجانی همچنین گفت که “علاقه داشتیم که این موضوع از طریق دیپلماتیک و دوجانبه حل شود اما اگر انگلیسی ها این طور نمی خواهند، مشکلی نیست، ما موضوع را از طریق حقوقی پیگیری می کنیم.”

سخنان آقای لاریجانی باعث ابراز نگرانی هایی در این مورد شده که ممکن است جمهوری اسلامی در صدد محاکمه بازداشتیان بر آید.

روز پنجشنبه از اجتماع گروهی از دانشجویان در برابر وزارت خارجه ایران خبر رسید که در شعارهای خود، نظامیان بریتانیایی را جاسوس خواندند و خواستار محاکمه آنان شدند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates