03.30.2007

روزنامه های امروز لندن و ماجرای بازداشت دریانوردان بريتانيايی

پیک ایران:ماجرای بازداشت دریانوردان بريتانيايی به دست نیروهای ایرانی و بحران در روابط تهران و لندن همچنان به عنوان یکی از خبرهای مهم روز در صفحات اول روزنامه های چاپ لندن مطرح است و این روزنامه ها امروز برای نخستین بار از بازداشت شدگان به عنوان گروگان یاد کرده اند.
روزنامه تایمز در مقاله ای به قلم علی انصاری از تحلیلگران امور ایران می نویسد که بر خلاف رویداد مشابهی که در سال ۲۰۰۴ بحران کوتاه مدتی در روابط ایران و بریتانیا پدید آورد، به نظر می رسد که بازداشت پانزده دریانورد بریتانیایی توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب در هفته گذشته به طور اتفاقی رخ نداده است. نویسنده تایمز در عین حال نظر کسانی را که این رویداد را به مشکلات ایران در سازمان ملل متحد در مورد پرونده اتمی تهران ربط می دهند رد کرده و می نویسد که این نوع تحلیل نشان دهنده تمایل غربیهایی است که همه رفتارهای ایران را از پشت منشور مسئله هسته ای می بینند و تحلیل می کنند.
در مقاله تایمز آمده است که سپاه پاسداران بیش از آنکه نیرويی رزمنده باشد، مجموعه عظیم تجاری است و دریانوردان بريتانيايی ممکن است روز حادثه اتفاقاً سر و کارشان با یکی از محموله های قاچاق سپاه پاسداران افتاده باشد.
نویسنده تایمز همان طور که در عنوان مقاله نیز آمده توصیه می کند که زمان کنونی، زمان تهدید نیست، بویژه آنکه این تهدیدها نابجا باشد.
روزنامه گاردین در شماره امروز خود رسماً از تحولات اخیر با عنوان گروگانگیری یاد کرده و در گزارشی در صفحه اول خود به بالارفتن هزینه های این اقدام ایران اشاره کرده است.
گاردین ضمن اشاره به دومین نامه فی ترنی، تنها زنی که در میان بازداشت شدگان است، واداشتن این خانم به این نامه نگاریها را سوء استفاده از موقعیت او توصیف کرده است.
در عین حال گاردین به نقل از مقامات بریتانیایی می نویسد که دولت بريتانيا یادداشت محرمانه ای از دولت ایران در مورد بازداشت شدگان دریافت کرده که موجب “نگرانی شدید” شده است.
يکی از سخنگويان دولت به گاردین گفته که متن این نامه قابل افشا نیست اما دولت بریتانیا به آن پاسخ رسمی خواهد داد.
روزنامه فایننشال تایمز نیز که از بازداشت شدگان با عنوان گروگان یاد کرده، نوشته که این گروگانگیری و ادامه آن باعث افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است.
این روزنامه می نویسد با آنکه شایعه شلیک یک موشک توسط نیروهای ایرانی به یک ناو آمریکایی در روز سه شنبه بسرعت تکذیب شد، این شایعه تأثیر خود را روی قیمت نفت به جا گذاشت.
فایننشال تایمز در گزارش دیگری به این نکته اشاره کرده که بریتانیا موفق شده است حمایت دیگر کشورهای اروپایی را نسبت به موضع خود در قبال بحران کنونی با ایران جلب کند.
روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی به قلم خبرنگار این روزنامه در تهران در مورد شعارهایی که روز گذشته در تظاهراتی در نزدیکی وزارت خارجه ایران داده شده ابراز نگرانی کرده و این شعار ها را تهدید به محاکمه و اعدام بازداشت شدگان تلقی کرده و برای اثبات این ادعا، عکس مرد جوان اخمویی را چاپ کرده که با قیافه ای مصمم پلاکاردی در دست دارد که روی آن با خط درشت و به زبان انگلیسی نوشته شده است: “پانزده مهاجم بریتانیایی اعدام باید گردند”.
دیلی تلگراف با اشاره به فشار احتمالی به یکی از بازداشت شدگان برای نوشتن نامه های سرگشاده، ابراز نگرانی کرده است که احتمالاً برای ناویان بریتانیایی محاکمه نمایشی ترتیب داده خواهد شد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates