31.07.2009

محمد خاتمی: جنایت‌هایی رخ داده و خون‌هایی ریخته شده است

دویچه وله: سیدمحمد خاتمی، رییس‌جمهوری پیشین ایران، در دیداری با اعضای فراکسیون خط امام مجلس، از «فضای ناگواری» در کشور سخن گفت که در آن «خون‌هایی ریخته شده و به خانواده‌های فراوانی آسیب‌های روحی و مادی وارد آمده است».

خاتمی در سخنان خود از جمله گفت که: «ملت مورد اهانت قرار گرفته است. رفتارهای بد و غیرقانونی و غیرشرعی با مردم و با بازداشت‌شدگان صورت گرفته است که این‌ها همه باید ریشه‌یابی و حقیقت هم برای مردم روشن شود و هم با ریشه‌ی قضایا برخورد جدی شود».

وی افزود: «کافی نیست گفته شود یک بازداشتگاه غیراستاندارد تعطیل شد، غیراستاندارد یعنی چه؟ یعنی مثلا هواکش آن درست نبود یا دستشویی‌ها تمیز نبوده است؟ خیر! جنایت‌هایی رخ داده است و جان‌هایی باخته شده است».

به گفته‌ی رییس‌جمهوری پیشین ایران «اگر یک قطره خون هم ریخته شود فاجعه است، چه رسد به آنچه رخ داده است». خاتمی از حمله‌های صورت گرفته به برخی شخصیت‌ها شدیدا ابراز تاسف کرد و گفت: «در این مدت ببینید تا چه حد علما و شخصیت‌های موجه و نخبگان و مردم مورد اهانت قرار گرفتند، در حالی که باید با افراد و جریان‌های طراح و مجری جنایات برخورد جدی شود».

محمد خاتمی همچنین در انتقاد از کوتاهی در رسیدگی به فجایع اخیر گفت: «می‌بینیم که از بررسی مساله‌ای مثل حمله‌ی وحشیانه به خوابگاه دانشجویان یا وضعیت زندانیان توسط مجلس جلوگیری می‌شود، این یعنی انحراف در نظام».

«هتک حرمت زنان و دختران مسلمان»

برخی خانواده‌های زندانیان سیاسی حوادث اخیر، با صدور بیانیه‌ی سوم خود، از «روزهای سخت دوری و بی‌خبری از عزیزان» سخن گفته‌اند.

در این بیانیه که در سایت «نوروز» منتشر شده، از جمله آمده است که چهل روز از دستگیری‌های غیرقانونی «فرزندان سربلند ایران عزیز»، «روزهای سخت دوری و بی‌خبری خانواده‌های مردان و زنان در بند از عزیزانشان» و «روزهای سخت‌تر داغدیدگی خانواده‌های عزیز شهدای جنبش سبز مردم ایران به دست دژخیمان از خدا بی‌خبر» سپری می‌شود.

این بیانیه همچنین از «روزهای سخت همراهی با خانواده‌های گل‌های نوشکفته‌ی این ملت بزرگ سخن گفته است» که «داغ شکنجه‌های سبعانه و باور نکردنی بر جسم و جان خسته‌ی خود دارند».

بیانیه از جمله فجایع این «روزهای سخت و تلخ»، از «هتک حرمت زنان و دختران مسلمان» در هنگام دستگیری‌ها و پس از آن یاد کرده و آن را «در طول تاریخ ایران بی‌سابقه» خوانده است. این بیانیه اینگونه فجایع را شدیدا محکوم کرده و خواهان آزادی بی‌قید و شرط همه‌ی زندانیان سیاسی و محاکمه‌ی «مسببان این اعمال غیرقانونی» شده است.

انتقاد شدیدالحن دادگستری تهران از مسئولان خودسر کهریزک

حمید درخشان‌نیا، قائم‌مقام دادگستری استان تهران، اعلام کرد که رییس دادگستری دو سال پیش تعطیلی بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک را درخواست کرده بود و به دلایلی این کار صورت نگرفت. وی از دادسرای انتظامی خواست تا با قضاتی که متهمان را به کهریزک معرفی کرده‌اند، برخورد کند.

به گفته‌ی درخشان‌نیا، بازداشتگاه کهریزک زیر نظر سازمان زندان‌ها نبوده است و طبق استانداردهای قانونی باید بلافاصله تعطیل می‌شد. وی بی‌تفاوتی نسبت به تذکر دادگستری کل استان تهران مبنی بر تعطیلی این مرکز غیرمجاز را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «علت این است که یک عده خودشان را فراتر از قانون می‌بینند و دست به خودسری می‌زنند».

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates